Tomáš Baťa

Tomáš Baťa byl jedním ze spoluzakladatelů obuvnické firmy Baťa a jeden z největších podnikatelů své doby. Zavedl mnohé nové myšlenky do výroby a prodeje svých výrobků a dokázal ovlivnit mnoho budoucích ekonomů. Jeho postupy a technologie byly na tehdejší dobu revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu.

RSS kanál

Tomáš Baťa se narodil 3.dubna 1876 jako šestý z dvanácti dětí chudého ševce. Ševcovské řemeslo mělo v jejich rodině dlouholetou tradici, sahající až do 17.století. Již od svých šesti let se tedy malý Tomáš po skončení dopolední školní výuky objevoval v dílně svého otce a společně se svými sourozenci otci pomáhal. Roku 1891 odešel patnáctiletý Tomáš do učení do Vídně a po návratu nastoupil v otcově dílně jako obchodní cestující, ale přitom už mu v hlavě dozrával plán na vlastní obuvnický projekt. Většina lidí tehdy chodila bez bot, protože na ně neměla peníze. Ty byly velice drahé, protože ševci vyráběli kvalitní kožené boty minimálně čtyři dny.
Tomáš pak se... (více) svými sourozenci Annou a Antonínem ve Zlíně založil obuvnickou živnost. Plánoval zavést sériovou výrobu a pravidelnou pracovní dobu. Neuběhl však ani rok a firma byla na pokraji krachu. K obratu k lepšímu došlo až v roce 1897, kdy Baťa přišel na trh s novým typem obuvi, tzv. baťovkou, kde byla část drahé kůže nahrazena levným plátnem. Tyto boty se rázem staly módním hitem a díky nízké ceně si je mohl dovolit koupit každý. Poprvé v historii se lidem vyplatí spíš koupit nové boty než si je nechat opravit u ševce.
Roku 1900 postavil Baťa ve Zlíně svou první tovární budovu, do které si nechal dovézt moderní stroje a pracovala pro něho první stovka zaměstnanců. O čtyři roky pozdějiodjel do USA a na několik měsíců se nechal zaměstnat jako řadový dělník v tamním obuvnickém průmyslu. Po návratu domů zavedl v továrně ve Zlíně dvousměnný provoz a založil prodejní oddělení firmy Baťa. Obchodní cestující měli za úkol rozvážet boty klientům, ale také propagovat značku Baťa – vyvěšovali plechové cedule, rozdávali letáky a snažili se být v kontaktu se svými stálými zákazníky.
Již v prvním desetiletí 20.století se Baťa stal evropským obuvnickým fenoménem. Firma měla dvě moderní tovární budovy a zaměstnávala 300 zaměstnanců. Celý rok 1911 trávil Baťa opět v USA jako řadový dělník u montážní linky automobilových závodů Henryho Forda. Po návratudomů zavedl pásovou výrobu.
Roku 1912 se Tomáš Baťa oženil a za dva roky se mu narodil syn Tomáš John Baťa. Zároveň propukla první světová válka, která obrátila vzhůru nohama i životy Baťových zaměstnanců a chod celého podniku. Baťa začal prodávat miliony párů vojenské obuvi pro rakouskouherskou armádu, díky čemuž přežil celý podnik válku bez vážnějších problémů. Roku 1916 se vybudovaly Baťovy strojírenské závody a o rok později i cihelna a elektrárna. Roku 1920 se z prodejního oddělení vyčlenila samostatná reklamní a marketingová divize, která pomáhala rozšiřovat značku Baťa po celém světě – plakáty, katalogy, firemními novinami, logy, baťovskými cenamikončícími devítkou, slevami 20-50 % a výprodeji.
Roku 1923 se Tomáš Baťa stal starostou Zlína a začal budovat nový Zlín – obytné domy, školy, nemocnice, kulturní zařízení, vědecké ústavy a filmové ateliéry. Roku 1930 dokončil výstavbu letiště v Otrokovicích a v témže roce založil po celém světě množství výrobních podniků nesoucích jméno Baťa (v Německu, Anglii, Francii, Polsku, Švýcarsku, Indii, USA, Jugoslávii a Nizozemí). Na přelomu 20. a 30.let produkovaly Baťovy závody denně 100 000 párů obuvi a byl v nich zaveden čtyřicetihodinový pracovní týden po vzoru Henryho Forda. Tomáš Baťa svým pracovním nasazením, firemní kulturou, vzdělávacími programy a zaměstnaneckýmsociálním zázemím začal měnit myšlení i pracovní návyky mnoha lidí ve svém okolí.
12.července 1932 přemluvil Tomáš Baťa pilota svého letounu k letu za nepříznivých povětrnostních podmínek, což se mu stalo osudným. Letoun se krátce po startu zřítil a oba jeho pasažéři zahynuli. Vedení firmy se po Baťově smrti ujal nevlastní bratr a krátce před vypuknutím druhé světové války jej vystřídal syn Tomáše Bati – Tomáš John Baťa. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie bat1.jpg

♥ 3. dubna 1876, Zlín, Rakousko-Uhersko
† 12. července 1932, Otrokovice, Československo

Přidat video

Osudové okamžiky

Firma Baťa a jejich Zlín

Tomáš Baťa při cestě do Indie

Více videí

Profil založen: 3.7.2012
Správce: Jana Burešová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka