Kurt Cobain

Kurt Cobain byl americký zpěvák a kytarista skupiny Nirvana, která světu ukázala styl grunge.

RSS kanál

Kurt Cobain se narodil 20.února 1967 jako Kurt Donald Cobain. Jeho matka pracovala jako číšnice v koktejlovém baru a otec byl automechanik. Když bylo Cobainovi 7 let, rodiče se rozvedli, což jej silně ovlivnilo a od té doby, jak uváděl v rozhovorech, se už nikdy necítil milován. Stal se z něho složitý antisociální živel. Jeho trauma se později objevilo v mnoha písních Nirvany. Jeho nejoblíbenější kapelou byli britští Sex Pistols.

Roku 1986 založil Cobaine v Olympii společně s kytaristou Krstem Novoselicem a bubeníkem Aaronem Buckhardem skupinu Nirvana. O tři roky později vydali své první album Bleach a dva a půl roku poté (1991) i druhé album Nevermind, kterého se pordalo přes 10 milionů... (více) kopií. Sláva však pro něj měla i negativní stránku – začal brát heroin.

V únoru 1992 se na Havaji oženil s Courtney Love a téhož roku se mu narodila dcera Frances Bean. V tom samém roce vydala Nirvana album Incesticide a Kurt se v nemocnici léčil ze závislosti na heroinu.

Na začátku roku 1993 vyšlo album In Utero, kritici se shodují, že bylo albem, do kterého dal Kurt nejvíc sám sebe, bylo oknem do jeho duše.

Při evropském turné se Kurt v Římě pokusil o sebevraždu. Vrátil se do Seattlu a nastoupil na protidrogovu léčbu. Z nemocnice však utekl a 5.dubna 1994 se ve svém domě zastřelil. Dopis na rozloučenou byl zapíchnutý v květináči, byl adresovaný imaginárnímu příteli z dětstvía Kurt v něm použil úryvek textu z písně Neila Younga: „Je lepší shořet než vyhasnout“. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie cob1.jpg

♥ 20. února 1967, Aberdeen, Washington, USA
† 5. dubna 1994, Seattle, Washington, USA

Přidat video

Dokument o Cobainovi

Smells like teen spirit

reportáž CNN o smrti Kurta Cobaina


Profil založen: 6.6.2012
Správce: Marie Kuchařová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily