Havárie Tu-154 u Smolenska

10.dubna 2010 došlo k havárii polského letounu u ruské základny Smolensk. Letoun přepravoval vysoké vojenské a politické představitele a prezidenta Lecha Kaczyńskeho s manželkou z Varšavy do Ruska k uctění památky obětí Katyňského masakru (1940).

RSS kanál

K havárii polského letounu Tu-154 Lux došlo blízko smolenské letecké základny ve Smolenské oblasti nedaleko Smolenska u vsi Pečersk. Letoun byl vyroben14.4.1990 a měl nalétáno 5143 hodin. Poslední generální opravu měl v roce 2009 a od té doby nalétal 139 hodin. Během opravy došlo k modernizaci avionky a byl mimo jiné vybaven americkým systémem plánování a optimalizace letu, varování před nárazem do terénu a navigační GPS. Při tom byl zřejmě demontován navigační systém RSBN, používaný na polských vojenských letištích. Je možné, že posádka letounu neměla ještě rutinně zažitou obsluhu nového navigačního zařízení.
Podobně jako letoun neměla ani posádka nalétáno mnoho hodin a... (více) neabsolvovala pravidelný výcvik na trenažérech pro případ mimořádných situací. Smolenská letecká základna je bývalé vojenské letiště, nikdy nesloužilo civilní dopravě a není pro to vybaveno. Už při přípravách akce vyrovala ruská strana Poláky, že letiště není příliš kvalitně vybaveno a pro letoun Tu-154 není schopno zajistit stoprocentní přistání. Nabídku na přistání na letišti v Brjansku vzdáleném 250 km však náměstek ministra zahraničních věcí Andrzej Kremer odmítl a obvinil Rusy z pokusu o kladení překážek vzpomínkové akci.
Krátce před nehodou se počasí prudce zhoršilo, dohlednost se snížila na 500 m, byla hustá mlha a vlhkost 98%, vítr 10,8 km/h. Letoun sprezidentem a mnoha ostatními významnými osobnostmi na palubě vzlétl s 27 minutovým zpožděním a letěl ve výšce 8000 m rychlostí 800 km/h.
V 8:20 vstoupilo letadlo do ruského vzdušného prostoru a za několik minut začala posádka manévr klesání. Komunikace s ATC Minsk a Moskva probíhala v angličtině, s dispečery ze Smolenska pak v ruštině. Pilot letadla nerespektoval doporučení dispečera přistát na některém záložním letišti (Minsk, Moskva). Naposledy byli varováni 4 minuty před nehodou. Dispečer ještě nevydal povolení k přistání, posádku jen informoval, že dráha je volná a přistání povolí později. Piloti s podvozkem a motory na volnoběh prudce klesali mlhou, řízeni autopilotem,pokračovali v rychlém klesání vstříc postupně se zvedajícímu svahu. Letoun proletěl vlevo podél radiomajáku, postupně lámal tenčí větve na stromech, a pak se levé křídlo setkalo s kmenem břízy a došlo k jeho destrukci a oddělení, letoun dostal silný levý náklon, stačil přeletět silnici a dopadl tvrdě na záda, 150 m od přistávací plochy. Při dopadu došlo k odlomení ocasní části, úplné destrukci trupu a ke vznícení paliva.
Polská veřejnost reagovala na zprávu o neštěstí spontánním smutkem, ještě týž den se před Varšavským prezidentským palácem sešly desítky tisíc lidí, aby položili věnce, květiny a svíčky. Byl vyhlášen týdenní smutek. V rámci státního pohřbu bylKaczyńsky spolu s manželkou pohřben v katedrále na Wawellu. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie smol6.jpg

† 10. dubna 2010, Smolensk, Rusko
96 obětí

Přidat video

soubor materiálů o nehodě

Smolensk 2010

americký dokument


Profil založen: 22.6.2012
Správce: Aleš Čermák


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily