František Křižík

František Křižík byl významný český vynálezce, technik a průmyslník. Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací a světelnou fontánu, zdokonalil také elektrické tramvaje. Roku 1883 mu byl udělen Řád Františka Josefa, 1891 Řád Železné koruny a stal se císařským radou. Roku 1905 byl jmenován doživotním členem Panské sněmovny a roku 1906 obdržel čestný doktorát technických věd.

RSS kanál

František Křižík se narodil 8.července 1847 jako jediný syn venkovského ševce a posluhovačky v pošumavském městečku Plánice. Ve dvanácti letech odešel do Prahy studovat reálné gymnázium, maturitu ale nemohl složit, protože si nemohl dovolit zaplatit poplatek za její složení. Přesto jej profesor Václav Zenger přijal jako mimořádného posluchače na pražskou techniku. Během studia si musel přivydělávat soukromým doučováním, opisováním not a prací v továrně, která se zabývala výrobou telegrafních a signalizačních zařízení. V té době se mu podařilo zdokonalit železniční signalizaci, což byl jeho první uznávaný vynález, za který obdržel 1000 zlatých. Po studiích nastoupil jako... (více) železniční opravář a úředník u drah a od roku 1873 byl přednostou telegrafního oddělení na trati Plzeň – Chomutov.
Roku 1878 se vydal do Paříže na světovou výstavu, kde spatřil elektrickou obloukovou lampu ruského vynálezce. Ještě téhož roku vymyslel řadu zlepšení a roku 1880 patentoval zdokonalenou obloukovou lampu. O rok později s touto lampou dosáhl velkého úspěchu v Paříži, svítila silněji než Edisonova žárovka. Na výstavě za ni získal zlatou medaili. Další ocenění získal na výstavě v Mnichově. Roku 1883 provedl bezplatně osvětlení technické výstavy ve Vídni a dostal opět medaili. V březnu 1887 rozzářily jeho obloukovky Jindřichův Hradec a později také Písek.
Roku1888 postavil Křižík první městskou elektrárnu v Čechách (pro Žižkov) a začal vyrábět i lustry, dynama a elektroinstalační materiál. V rámci Jubilejní výstavy v Praze v roce 1891 provedl osvětlení celé výstavy a vybudoval tramvajovou trať na Letnou. Ještě větší slávu mu ale vynesla světelná fontána na výstavišti. Roku 1896 zprovoznil hlavní část tramvajové trati Florenc – Karlín – Libeň – Vysočany. Roku 1903 vybudoval první elektrickou železnici v Rakousku – Uhersku z Tábora do Bechyně. Zabředl ale do finančních problémů a během první světové války jej banky donutily přeměnit zadluženou firmu na akciovou společnost. Roku 1917 pak po nesplácení úvěru Pražská úvěrníbanka převzala jeho podnik. Křižík se stáhl do ústraní a ve věku 94 let zemřel ve Stádlci u Tábora. Národ na něho ale nezapomněl, byl po smrti převezen do Prahy a s poctami pohřben na Vyšehradském hřbitově. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie kriz2.jpg

♥ 8. července 1847, Plánice, Rakousko-Uhersko
† 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora, Československo

Přidat video

dokument

Štědrovečerní poselství Karla Čapka a F. Křižíka

Křižíkova fontána


Profil založen: 19.6.2012
Správce: Aleš Čermák


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka