Marilyn Monroe

Marilyn Monroe byla americká filmová herečka, modelka a zpěvačka. Stala s sexuálním symbolem 20.století a okouzlila i amerického prezidenta J.F. Kennedyho.

RSS kanál

Marilyn Monroe se narodila 5.srpna 1926 jako Norma Jean Baker Mortenson. Její otec opustil matku ještě před jejím narozením a matka zatížená psychickými poruchami jako paranoia a schizofrenie se o Marilyn nemohla starat. Marlyn v dětství putovala od pěstounů k příbuzným a pak do sirotčince. Krátce po svých 16. narozeninách se raději provdala za Jima Dougheryho, který brzy narukoval k námořnictvu a Norma zatím v továrně natírala trupy letadel. Tam ji objevil armádní fotograf David Connover, nafotil ji v pracovní kombinéze a nabídl jí další spolupráci. Když se Jim vrátil z války, rozvedli se. Marilyn nebylo ještě ani 20 let, když začala pózovat známým fotografům,v té době ještě jako... (více) brunetka. Ze všeho nejvíc ale toužila hrát ve filmu.
Zkoušela prorazit u Columbia Records a 20th Century Fox. Štěstí se na ni usmálo, když se seznámila s filmovým agentem Johnym Hydem. Využila jeho kontaktů a získala roli ve filmu Johna Hustona Asfaltová džungle. Rok 1950 pro ni znamenal vstup do Hollywoodu. V letech 1951-52 dostala role ve filmech Vše o Evě, Tak mladý, jak se cítíš nebo Ve spárech noci. Roku 1952 také pózovala pro umělecké akty a vytvořila dvě zajímavé role ve filmech Neobtěžuj se klepáním a Niagara, který se vyznačuje nejdelším záběrem ženské chůze v celé kinematografii. Další filmy Páni mají radši blondýnky a Jak si vzít milionáře byly již korunovací Marilyn nakrálovnu Hollywoodu. Úspěch filmů jí nakonec přinesl i možnost otisknout dlaně a chodidla do betonu před Gramannovým čínským divadlem.
14.ledna 1954 se v San Franciscu provdala za hráče baseballu Joea DiMaggia. Jejich manželství ale nemělo dlouhého trvání. Joea pobuřovalo její dráždivé vystupování a styl oblékání. Poslední kapkou byla scéna z filmu Slaměný vdovec, kdy proud vzduchu z podzemní dráhy Marilyn nadzvedne sukni až nad ramena. Po necelých 9 měsících jejich manželství skončilo.
Marilyn byla unavena filmy, které jí v Hollywoodu nabízeli a neměla ráda ani image hloupé blondýnky, vadilo jí, že ji nikdo nepovažoval za skutečnou herečku. Proto odjela do New Yorku studovat dověhlasného Actor's Studia Lee Strasberga. Založila i svou vlastní společnost Marilyn Monroe Production na výrobu filmů. Ve své produkci pak natočila dva filmy – Autobusová zastávka a v roce 1957 Princ a tanečnice, který režíroval Lawrence Olivier a zároveň v něm vytvořil hlavní roli. Tehdy už byla Marilyn provdaná za dramatika Arthura Millera. Millera skutečně milovala, konvertovala k judaismu, stála mu věrně po boku, když byl vyslýchán Výborem pro neamerickou činnost a veřejně jej podpořila, čímž riskovala svou kariéru. Po prodělaném potratu se utápěla v depresích a trpěla pocity osamělosti. V té době dostala nabídku na roli ve filmu Někdo to rád horké, kterou nechtěla vůbecpřijmout, zuřila, že je to role další hloupé ženské. Byla také znovu těhotná. Nakonec se ji Millerovi podařilo přemluvit. Marilyn ale byla závislá na uklidňujících prostředcích, často zvracela, chodila na natáčení i s několikahodinovým zpožděním. Připadala si tlustá. Nikdo později nevzpomínal na natáčení filmu s nadšením. Marilyn o své dítě opět přišla. Přes utrpení všech herců i režiséra se film stal v roce 1959 absolutním trhákem a Marilyn za něj dostala roku 1960 Zlatý Globus.
Při natáčení filmu Mustangové podle scénáře A. Millera panovalo napětí, natáčení probíhalo na žhavé nevadské poušti a uprostřed natáčení musela být Marilyn hospitalizována na celkovévyčerpání organismu. Její manželství s Millerem skončilo.
V lednu 1961 ji její lékařka nechala umístit na Kliniku Paynea Whitneyho, odkud ji po zoufalých prosbách o pomoc vysvobodil Joe DiMaggio. Na doporučení svého psychiatra R. Greensona si Marilyn zakoupila haciendu v mexickém stylu, byla nadšená, že má konečně svůj dům, který se nakonec stal i svědkem několika schůzek s bratry Kennedyovými. Marilyn přijala roli ve filmu Něco musí ustoupit a v roce 1962 nafotila zajímavé akty. Poslední měsíce jejího života se nesly v duchu plného pracovního nasazení. Magazínu Life poskytla rozhovor na téma sláva, jednání o nových filmech, projektech. Účastnila se oslavy 45. narozenin J.F.Kennedyho vMadison Square Garden v květnu 1962, kdy měla na sobě šaty od francouzského návrháře J. Louise. Těšila se na spolupráci na muzikálu V Brooklynu roste strom, měla novou chuť do života.
Když byla 5.srpna 1962 nalezena ve svém domě mrtvá, byl to pro všechny šok. Oficiálně se jednalo o sebevraždu, ale ti, co jí byli nablízku a znali ji, této teorii nevěří.

Herecká filmografie
1962 Something's Got to Give
1961 Mustangové
1960 Pojď, budeme se milovat
1959 Někdo to rád horké
1957 Princ a tanečnice
1956 Zastávka v Kansasu
1955 Slaměný vdovec
1954 Není nad showbyznys
Řeka do nenávratna
1953 Jak si vzít milionáře
Niagara
Páni mají radši blondýnky
1952 Don'tBother to Knock
Monkey Business
O. Henry's Full House
V osidlech noci
We're Not Married!
1951 Home Town Story
Let's Make It Legal
Love Nest
Tak mladý, jak se cítíš
1950 Asfaltová džungle
Blesk na kolečkách
Right Cross
Ticket to Tomahawk, A
Vše o Evě
1949 Bratři Marxové: Love Happy
1948 Green Grass of Wyoming
Ladies of the Chorus
Scudda Hoo! Scudda Hay!
1947 Dangerous Years
Shocking Miss Pilgrim, The (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie mon1.jpg

♥ 1. června 1926, Los Angeles, Kalifornie, USA
† 5. srpna 1962, Los Angeles, Kalifornie, USA

Přidat video

Happy birthday, Mr. President

Někdo to rád horké

Dokument Poslední dny M.M.


Profil založen: 15.6.2012
Správce: Anna Kroupová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka