Božena Němcová

Božena Němcová byla česká spisovatelka, zakladatelka novodobé české prózy. Kromě románu Babička napsala také množství povídek. Byla také jedním ze sběratelů české lidové slovesnosti.

RSS kanál

Božena Němcová se narodila 4.února 1820 jako Barbora Novotná. V létě 1820 získala příjmení Panklová, protože se její matka Terezie Novotná vdala za panského kočího Johanna Pankla. Někteří autoři literatury faktu vyslovili hypotézu, že Božena Němcová byla ve skutečnosti nemanželskou dcerou sestry Kateřiny Zaháňské Dorothey a mladého hraběte Karla Clam-Martinice. Pro tuto hypotézu svědčí nejen její podoba, ale také její literární nadání, nezvykle dobrý vztah Kateřiny Zaháňské k Němcové a rozpory v datu narození (uvádí se rok 1816, 1817 a 1820). Roku 1821 se Panklova rodina přestěhovala z Vídně do Ratibořic v Čechách. O čtyři roky později se k nim přistěhovala i... (více) pětapadesátiletá babička Marie Magdalena Novotná, která v dětství Barboru velmi ovlivnila. V letech 1826-33 navštěvovala Němcová školu v České Skalici.
V roce 1837 ji pak rodiče provdali za Josefa Němce, komisaře finanční stráže. Manželství nebylo šťastné, ale narodili se jim tři synové a jedna dcera. Josef Němec byl často služebně překládán a rodina se stěhovala s ním. Z Josefova do Litomyšle, a pak do Polné, kde se manželé sblížili s místními obrozenci v čele s místním primátorem A. Pittnerem. Navštěvovali ochotnické divadlo, četli české noviny Květy a Českou včelu. V polovině roku 1842 se odstěhovali do Prahy, kde Němcová pod vlivem V.B. Nebeského a K.J. Erbena začalapsát česky.
5.dubna 1843 byla v Květech otištěna její první báseň Ženám českým. Ještě tentýž rok se rodina přestěhovala do Domažlic, kam s sebou přinesla i vliv Národního obrození. Roku 1850 byl Josef Němec obviněn ze spiknutí a přeložen do Uher. Němcová se i s dětmi přestěhovala do Prahy a okamžitě navázala styky s literárně činnými vlastenci. Živila se příležitostným psaním a často žila na dluh. Přátelila se se sestrami Rottovými (píšícími pod pseudonymy Karolina Světlá a Sofie Podlipská), s katolickým knězem K.M. Klácelem, MUDr. J. Helceletem, MUDr. D. Lamblem, který ošetřoval jejího nejstaršího syna Hynka.
Rok 1853 byl pro rodinu velmi těžký, zemřel milovaný synHynek a Josef Němec byl odvolán z funkce, jeho plat byl úplně zastaven. Němcová v této těžké době začala psát svoji Babičku, která poprvé vyšla roku 1855. Sblížila se s Májovci a svůj statečný postoj vyjádřila, když při pohřbu K.H. Borovského položila na jeho rakev trnovou korunu – symbol mučednictví. Mezi Němcovou a jejím manželem docházelo k častým hádkám a fyzickým útokům, kterým se Němcová snažila bránit tím, že se již odmítala usmířit a sama odešla do Litomyšle, kde se pokoušela uživit prací pro nakladatele Augustu, když připravovala vydání svých spisů. V té době byla již vážně nemocná a zdravotní stav ji donutil vrátit se do Prahy. První sešit druhéhovydání Babičky dostala do rukou den před svou smrtí. Zemřela 21.ledna 1862 v domě U Tří lip.
Božena Němcová prožila celý život v ponižující chudobě a často i o hladu, byla nucena opakovaně žádat o pomoc v českých vlasteneckých kruzích. Neúčinnost této pomoci kontrastuje s velkolepým pohřbem, který jí vlastenci uspořádali a posmrtnou slávou, které se jí dostalo. Byla to svobodomyslná žena s těžkým osudem, ale také s nevšedním rozhledem. Vším, co vytvořila, čím strádala a čím žila, vyvolávala bázeň, odvahu, obdiv i pohoršení, soustrast i závist. Byla to velká žena české historie. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie nemc2.jpg

♥ 4. února 1820, Vídeň, Rakousko-Uhersko
† 21. ledna 1862, Praha, Rakousko-Uhersko

Přidat video

film Babička (1940)

Divá Bára

Sousoší Babička s dětmi v Babiččině údolí


Profil založen: 14.6.2012
Správce: Jana Burešová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka