Srážka letadel na Tenerife 1977

Letecké neštěstí na Tenerife bylo největším leteckým neštěstím v historii, pokud nepočítáme události 11.září. Ke srážce dvou letadel došlo shodou mnoha nešťastných náhod a jako po každém takovém neštěstí došlo v letectví k mnoha bezpečnostním změnám.

RSS kanál

Na počátku celé události stál teroristický útok, při kterém na letišti Las Palmas na ostrově Gran Canaria vybuchla nálož nastražená separatistickou organizací Fuerzas Armadas Guanchas. K výbuchu došlo 27.března 1977 ve 13:15 a podle FAG se na letišti nacházela ještě jedna bomba, proto bylo letiště okamžitě evakuováno. Pět letadel, která v ten okamžik směřovala na toto letiště, bylo proto odkloněno na bývalé vojenské letiště Los Rodeos na blízkém ostrově Tenerife. Posledním z nich byl Boening 747 americké společnosti Pan Am na lince Los Angeles-Las Palmas, naopak prvním byl Boening 747 nizozemských aerolinek KLM na trase Amsterdam – Las Palmas. Obě letadla měla nabrat cestující a... (více) odletět stejnou trasou zpět.
Los Rodeos je jen malé letiště, ze kterého létají především lety mezi Kanárskými ostrovy. Má pouze jednu runway a nyní se tam tísnilo pět velkých letadel. Byla navíc neděle, a tak na velící věži byli pouze dva dispečeři. Také se začala zvedat mlha a zhoršovala se viditelnost. Letadla čekala, až se letiště Las Palmas opět otevře, proto pasažéři letadel většinou zůstali na palubách, aby bylo možné rychle znovu vzlétnout a také aby se netísnili v malých prostorách letištní haly.
Letadlo KLM mělo zpoždění a posádka se obávala, že kvůli odklonu ztratí příliš času (podle nového nařízení nesměli piloti řídit více než 12 hodin v kuse,cestující by museli čekat na další posádku, která by přiletěla), a tak se rozhodli natankovat již na Tenerife, aby ušetřili čas a mohli z Gran Canarie odletět co nejrychleji. Krátce po tomto rozhodnutí však bylo letiště Las Palmas otevřeno a letadla začala vzlétat. Letadlo Pan Am bylo blokováno letounem KLM, proto se čekalo, až letadlo dotankuje. Letadla se mohla dostat na druhý konec dráhy pouze po runwayi, tam se otočit a vzlétnout. Mezitím co jedno letadlo pojíždělo po runwayi až na její konec, druhé letadlo jí mělo opustit již výjezdem C3 a dojet na konec runwaye po spojovací dráze, která byla v těchto místech volná. Tímto způsobem ještě před srážkou odstartovala dvě menší letadla.
Jakmile KLM dotankoval, rozjel se po dráze. Stejně tak se do pohybu dalo i letadlo Pan Am, které ovšem kvůli špatné viditelnosti snížilo rychlost, aby pilot nepřehlédl odbočku C3. KLM dokončilo otočku na konci ranveje, ovšem posádka Pan Am u odbočky náhle zjistila, že je v úhlu 135°, což bylo pro Boening 747 nemožné ji vytočit. První důstojník však našel odbočku C4 v úhlu 45°, která byla o pouhých 200 m dál, a tak se posádka rozhodla pokračovat až k ní.
Letiště Los Rodeos tehdy nemělo pozemní radar a viditelnost klesla pod 800 m, takže dispečeři na dráhu nedohlédli. Pilot KLM se obával, aby nebylo letiště kvůli špatné viditelnosti uzavřeno, a tak okamžitě požádal věž opovolení ke vzletu. Ta mu udělila pouze povolení ATC (povolená letová dráha po startu), ovšem kvůli šumu ve sluchátkách se pilot domníval, že dostal i povolení ke vzletu, proto ihned zvýšil výkon motorů a rozjel se po runwayi. Pan Am právě začal zatáčet do odbočky C4, v tom okamžiku si ale první důstojník Pan Amu všiml světel KLM a letadlo okamžitě zvýšilo tah motoru, což zřejmě zachránilo život lidem v přední části letadla. KLM se snažilo vzlétnout, ale bylo kvůli dotankovanému palivu těžší, a tak spodní částí zasáhl letoun Pan Am a odtrhl tak část stropní části letadla. KLM se zřítilo na runway, po které klouzalo ještě 300 m, pak se vzňaly palivové nádrže a následnývýbuch zabil všechny na palubě. Přeživší pasažéři Pan Am (7 členů posádky a 54 cestujících) okamžitě opustili vrak letadla a utíkali do bezpečí. Věž okamžitě vyslala na místo neštěstí záchranné sbory, které ovšem začaly nejdřív hasit požár letadla KLM. Hořícího letadla Pan Am si všimli až později, původně ho považovali za část letounu KLM. Proto, když se záchranáři dostali k lidem na palubě, většině už nemohli pomoci. Celkem nehodu nepřežilo 583 lidí.
Po této tragické nehodě došlo k upravení podmínek na letištích, především pozemních radarů, a také se zavedla nová pravidla komunikace pilotů s dispečery. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie ten1.jpg

† 27. března 1977, Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko
583 obětí

Přidat video

Vteřiny před katastrofou

Los Rodeos Disaster

Los Rodeos


Profil založen: 20.7.2012
Správce: Aleš Čermák


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka