Petr Hapka

Petr Hapka byl český hudební skladatel, muzikant, zpěvák a dirigent. Nejznámější je jeho spolupráce s textařem Michalem Horáčkem a také jeho filmová hudba.

RSS kanál

Petr Hapka přišel na svět 13.května 1944 v Praze. Svou hudební dráhu nastoupil studiem pražské konzervatoře, kde vystudoval zpěv a hru na violu, dramatické oddělení konzervatoře pak absolvoval pod vedením Oldřicha Nového. Již během svých studií na konzervatoři začal účinkovat jako pianista v divadle Proton, v letech 1967-1970 pak byl dirigentem v Divadle Za branou, pro které také skládat scénickou hudbu.
Svou cestu si našel i na scénu populární hudby – skládal šansony pro Hanu Hegerovou, písně pro Helenu Vondrčkovou, Hanu Zagorovou i Václava Neckáře a Richarda Müllera, populární duety pak nazpíval například S Lucií Bílou nebo Janou Kirschner. Mezi jeho nejznámější alba patří... (více) Potměšilý host, V penzionu Svět či Mohlo by tu být i líp.
Méně známou, avšak stěžejní částí Hapkovy tvorby je pak hudba filmová a televizní, které se začal věnovat již v 60. letech a která čítá na 80 filmů a seriálů. Mezi ty nejznámější patří Holky z porcelánu, Léto s kovbojem, Kouzelný měšec, My všichni školou povinní či Bylo nás pět. Ocenění získal za hudební doprovod filmů jako Zrcadlo pro Kristýnu, pátek není svátek či Mrkáček Čiko.
Úspěšná byla také jeho spolupráce s textařem Michalem Horáčkem, se kterým se podílel také na tvorbě lyrikálu Kudykam, který byl uváděn ve Státní opeře.
Petr Hapka byl dvakrát ženatý - s herečkou Zorou - Ullou Keslerovou aZuzanou Řihoškovou, celkem se mu narodilo sedm dětí. Po banální operaci kyčelního kloubu v roce 2013 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba a od té doby byl v péči rodiny ve svém domě na Okoři, kde také 25.listopadu 2014 zemřel. Michal Horáček pak na svou stránku na Facebooku napsal:
Petr Hapka zemřel.
Ze všech tvůrčích lidí, které jsem v životě potkal, byl on jedinečný: když sedal za klavír, očekával jsem zázrak. Mnohokrát k němu došlo. Popsat se ten pocit nedá.
Nebude chybět jenom mně a rodině. Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní. Zázraků je málo agéniů zrovna tak.
Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách.
Nechce se mi teď psát nic víc. Tak jenom:
Ať je ti lehká zem, Petře.
(skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
43510
Dagmar Kulichová, 27. 11. 2014
Úžasný geniální hudební skladatel,moje srdeční záležitost.Na naší kulturní a hudební scéně bude nevýslovně chybět.RIP
5316
Martin Macák, 6. 12. 2015
Tak rychle umřel,škoda mám rád jeho texty jsou pravdivé,smutné i veselé.
Fotografie hapka1.jpg

♥ 13. května 1944, Praha, Protektorát Čechy a Morava
† 25. listopadu 2014, Okoř, Česká republika

Přidat video

Levandulová

Havrani na sněhu

Dívám se dívám

Více videí

Profil založen: 26.11.2014
Správce: Julie Nová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily