Zemětřesení a tsunami v Japonsku 2011

Zemětřesení, které tehdy postihlo Japonsko, bylo nejsilnější v dějinách, dosáhlo síly 8,9 Richterovy škály. Mělo takovou sílu, že se ostrov Honšú posunul o 2,4 m směrem k Severní Americe a zemská osa se vychýlila o 16 cm, což zkrátilo osudný den o 1,8 mikrosekundy.

RSS kanál

Zemětřesení zapříčinil posun Pacifické zemské desky pod desku Honšú. Vzniklé zemětřesní mělo povrchovou sílu dvakrát větší než zemětřesení v Indonésii v roce 2004.
K zemětřesení došlo ve 14:46 místního času, epicentrum mělo u severovýchodního pobřeží ostrova Honšú v provincii Tohóku v hloubce 24 km, 67 km od pobřeží. Části Japonska nejblíže epicentru poklesly o více než půl metru, díky čemuž vlna tsunami, která se vytvořila po pohybu zemských desek, zasáhla mnohem dál do vnitrozemí. Došlo celkem k 900 otřesů, z toho 60 bylo silnějších než stupeň 6 a nejméně tři silnější než stupeň 7. Během zemětřesení přišli o život čtyři lidé, otřesy zničily mnoho... (více) domů, lidé byli bez elektřiny a na mnoha místech propukly požáry.
Tsunami měla pro Japonsko mnohem horší následky než samotné zemětřesení, většina těch, kteří při událostech přišli o život, se utopila. Vlna měla v některých místech až 39 m a smetla celá města a vesnice na východním pobřeží Japonska. Hluboko do vnitrozemí (místy až 15 km) voda zanesla lodě a odnesla s sebou minimálně čtyři vlaky plné cestujících. V jaderné elektrárně v prefektuře Fukušima došlo k úniku radioaktivních látek a okolní oblast do dvaceti kilometrů musela být uzavřena kvůli zamoření, evakuováno bylo asi 200 000 obyvatel. Dalších několik elektráren muselo zastavit svůj provoz. Tsunami pocítilaprakticky všechna pobřeží Pacifiku včetně Chile, žádné ale v takové síle jako Japonsko. Vlna se k pobřeží dostala během deseti minut po zemětřesení a nedala tak lidem prakticky žádnou možnost úniku. Nejhůře dopadlo město Minamisanriku, kde se pohřešovalo téměř 10 000 lidí, města Kuji, Ōfunato a Rikuzentakata byla úplně zničena. Celkem bylo zasaženo 670 km japonského pobřeží, před vlnou takových rozměrů je neochránily ani speciální desetimetrové vlnolamy. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie jap1.jpg

† 11. března 2011, Japonsko
15 365 obětí

Přidat video

tsunami v Japonsku

Příčiny a souvislosti zemětřesení

situace ve Fukušimě


Profil založen: 21.7.2012
Správce: Jan Čepička


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily

 SOLAR BOHUMIL
† 25. červen 1997
DĚLNÍK
 SOLAROVÁ LUDMILA
† 13. květen 1973
POŠTOVNÍ DORUČOVATELKA
 Bohouš Solar
† 20. říjen 2021
Zedník
 Eliška Davidová
† 9. červenec 2012
dceruška,sesřička,sestřenice, vnučka,žákyně, kamarádka