Irena Kačírková

Irena Kačírková byla česká divadelní a filmová herečka. Kromě mimořádné krásy disponovala kvalitním mluveným projevem a kulturou pohybu, v neposlední řade i výborně zpívala. Měla předpoklady stát se velkou hvězdou, ale to se kvůli nepřízni doby, ve které začínala hrát, nestalo. S okouzlující noblesou dokázala ztvárnit i dramatické role, ale byla jedinou českou herečkou, kterou úplně minul domácí klasický repertoár, českou selku by jí kdokoli jen těžko uvěřil. Roku 1967 obdržela titul Zasloužilá umělkyně.

RSS kanál

Irena Kačírková se narodila v Praze do zámožné živnostnické rodiny.. Otec se narodil ve Vídni a matka pocházela z Norimberka. Irena prožila dětství v Ostravě, kde její otec provozovall kožešnický salon. Od dětství chtěla být herečkou a rodiče ji v tomto záměru podporovali. Studovala na gymnáziu, po maturitě se přihlásila na dramatické oddělení Státní konzervatoře. Studium dokončila v roce 1949.
Do prvního angažmá nastoupila do Realistického divadla (1949-50), a pak na trvalo zakotvila v Městských divadlech pražských (1950-84). Uplatnila se především v zahraničním repertoáru komediálního ražení (Mizantrop, Benátská vdova, Jak je důležité míti Filipa, Třetí zvonění), ale i v... (více) dramatických rolích (Richard III., Marie Stuartovna).
Po válce se Irena Kačírková objevila ve filmu, ale její oduševnělý výraz a elegantní pohyb neodpovídaly představám o socialistických hrdinkách, proto většinou hrála záporné role. V 50.letech na ni byl vyvíjen nátlak ze strany Státní bezpečnosti, snažili se ji získat ke spolupráci. Kačírková rozhodně odmítla a nemohla proto konferovat program na mezinárodní výstavě Expo 1958 v Bruselu, ale měla i méně pracovních příležitostí. V té době byla již rozvedená a sama se starala o malé dítě a podporovala i své rodiče.
Vrchol její kariéry ji čekal v polovině 60.let. V divadle ji režisér Ota Ornest svěřoval velké role, častorecitovala (ve Viole, Lyře Pragensis), pracovala v rozhlase a dabingu, v Laterně magice se věnovala moderování, dostala i dvě velké filmové role (Starci na chmelu, Bílá paní).
S nástupem normalizace pak pro ni ubylo pracovních příležitostí, nový normalizační ředitel v divadle ji pověřoval až nedůstojnými hereckými úkoly. Pak už zbývaly jen nevelké role v televizi, v polovině 70.let uváděla s Marií Drahokoupilovou televizní kurzy francouzštiny. V seriálu Třicet případů majora Zemana (1975) nakonec s gustem odehrála nesympatickou roli buržoazní paničky, protože díky postavě měla možnost vyjádřit i svůj názor na komunistický režim. V době, kdy nemohla hrát, publikovala povídky včasopisech.
V roce 1981 se Irena Kačírková podrobila operaci žakludku. Skutečnou diagnózu se dozvěděla až o několik let později, přesto poslední rok života nastudovala několik her. Ve filmu se naposled objevila v roce 1984 – Sladké starosti.
Irena Kačírková zemřela 26.října 1985 ve věku 60 let.

Herecká filmografie
2008 Hitparáda 60. léta (video film)
1984 Kapesníček (TV film)
Sladké starosti
1983 Kouřová clona (TV film)
Větrná setba (TV film)
1980 Starožitníkův krám (TV film)
1974 Egyptologové (TV film)
30 případů majora Zemana (TV seriál)
1972 Muž a žena (TV film)
Svatba bez prstýnku
1971 Konfrontace (TV film)
1970 Sestry (TV film)
1967 Studiejednoho strachu (TV film)
Waterloo (TV film)
1966 Doktor a běsi (TV film)
Někoho jsem zastřelil (TV film)
1965 Bílá paní
5 milionů svědků
1964 Povídky o dětech
Starci na chmelu
1963 Ikarie XB 1
Maškaráda (TV film)
1961 Příliš štědrý večer (TV film)
1960 Lucerna (TV film)
Tisíc pohledů za kulisy (TV film)
Tři tuny prachu
1959 Letiště nepřijímá
Zkouška pokračuje
1958 Dnes naposled
O věcech nadpřirozených
1957 Případ ještě nekončí
1956 Kudy kam?
Nevěra
1955 Čert a Káča
Návštěva z oblak
1954 Byl jednou jeden král...
Cirkus bude!
Jak dědek Faltus potkal anděla (studentský film)
Severní přístav
1948 Svědomí
1947 Alena
Tři kamarádi (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie kac1.jpg

♥ 24. března 1925, Praha, Československo
† 26. října 1985, Praha, Československo

Přidat video

Starci na chmelu - Do gala

Žebrácká opera

Dáme si do bytu


Profil založen: 26.6.2012
Správce: Anna Kroupová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily