Audrey Hepburn

Audrey Hepburnová byla slavná britská herečka a velvyslankyně UNICEF, jedna z nejznámějších hereček druhé poloviny 20.století, nositelka cen Oscar, Tony, Emmy a Grammy. Diváci si ji jistě pamatují jako princeznu v Prázdninách v Římě nebo Lízu Doolittlovou v My Fair Lady.

RSS kanál

Audrey Hepburn se narodila 4.května 1929 jako Audrey Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston. Své dětství strávila v Belgii, Anglii a Nizozemsku, kde v Arnhemu prožila druhou světovou válku včetně válečné operace Market Garden. Její matka, baronka Ella van Heemstra, pocházela z velmi staré a významné nizozemské šlechty a otec Joseph Ruston Hepburn měl irské šlechtické předky (jeho předkem byl údajně James Hepburn, hrabě Bothwell, třetí manžel Marie Stuartovny). Audrey původně chtěla být primabalerínou, dostala i stipendium na prestižní baletní školu v Londýně, kam se s matkou po válce přestěhovala, ale kvůli své tělesné výšce se musela se svým snem rozloučit. V baletním souboru si jí... (více) všimli muzikáloví a filmoví producenti a brzy získala své první role v britských filmech.
Roku 1951 na popud francouzské spisovatelky Colette přijala nabídku na titulní roli broadwayské show Gigi. Poprvé opustila Evropu a odjela do USA. Mezi filmové hvězdy ji vynesla hlavní role ve filmu Prázdniny v Římě. Za ni získal v roce 1954 Oscara. Ve stejném roce získala ocenění Tony za roli Ondine ve stejnojmenné broadwayské divadelní hře. Následovaly filmy Sabrina, Vojna a mír, Funny Face, Odpolední láska, Snídaně u Tiffanyho, Šaráda, My Fair Lady, Čekej do tmy a Robin a Mariana. V každé roli byla jedinečná a její filmy jsou populární dodnes.
Audrey měla měkký hlas v mezzosopránové poloze,představovala nový typ krásy. Dodnes zůstává symbolem elegance, osobního šarmu, noblesy a charisma, inteligence a mimořádné oduševnělosti. Kromě velkého hereckého a pohybového nadání oplývala i velkým srdcem a soucitem. V 80.letech se věnovala především práci pro humanitární organizace. V roce 1987 se stala oficiální Velvyslankyní dobré vůle UNICEF. Cestovala do rozvojových zemí, kde pomáhala hladovějícím dětem.
Jejím prvním manželem se stal americký herec a producent Mel Ferrer, se kterým měla syna. Koncem 60.let se rozvedli a Audrey se provdala za italského lékaře Andreu Dottiho, se kterým měla druhého syna. Ani toto manželství však nebylo šťěstní. Na počátku 80.let se Audrey vUSA setkala s Robertem Woldersem, který byl jejím partnerem až do konce života.
Audrey Hepburn zemřela 20.ledna 1993 ve Švýcarském Tolochenaz na rakovinu. Zde je také pochována.
Herecká filmografie
1989 Navždy
1987 Láska mezi zloději (TV film)
1981 A všichni se smáli
1979 Pokrevní příbuzní
1976 Robin a Mariana
1967 Čekej do tmy
Dva na cestě
1966 Jak ukrást Venuši
1964 My Fair Lady
Paříž v letním parnu
1963 Šaráda
1961 Dětská hodinka
Snídaně u Tiffanyho
1960 Co se nepromíjí
1959 Příběh jeptišky
Zelené království
1957 Funny Face
Odpolední láska
1956 Vojna a mír
1954 Producers' Showcase (TV seriál)
Sabrina
1953 Prázdniny v Římě
1952 CBS Television Workshop (TV seriál)
Secret People, The
1951 Monte Carlo Baby
Nous irons à Monte Carlo
One Wild Oat
Smích z ráje
Young Wives' Tale
Zlaté věže
1950 BBC Sunday Night Theatre (TV seriál) (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie hepb1.jpg

♥ 4. května 1929, Brusel, Belgie
† 20. ledna 1993, Tolochenaz, Švýcarsko

Přidat video

Oscar za Prázdniny v Římě

My Fair Lady – I Could Have Danced

Kamerové zkoušky před Prázdninami v Římě

Více videí

Profil založen: 19.6.2012
Správce: Anna Kroupová


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily