Ayrton Senna da Silva

Ayrton Senna byl slavný brazilský automobilový závodník. Třikrát se stal mistrem světa ve Formuli 1 a je považován za jednoho z nejlepších jezdců F1 v historii. Zemřel při závodě San Marino Grand Prix za volantem své fomule.

RSS kanál

Ayrton Senna da Silva se narodil 21.března 1960 v městečku Santana poblíž Sao Paula, do rodiny bohatého vlastníka půdy a továrny Miltonovi da Silva a jeho ženě Neide Senna da Silva, která měla italské předky. Již od dětství vynikal v gymnastice a dalších sportech a od čtyř let se zajímal o auta a motoristický sport.
Jeho první motokáru mu sestavil otec s motorem ze sekačky na trávu. První motokárov soutěže se Senna zúčastnil ve třinácti letech a již v roce 1977 vyhrál Jihoamerický šampionát motokár. Světových šampionátů motokár se účastnil v pravidelně v letech 1978-82.
V roce 1981 se Senna přestěhoval do Velké Británie, kde začal závodit v monopostu a vyhrál několik... (více) šampionátů, přesto se na konci roku rozhodl vrátit do Brazílie a pracovat v rodinné firmě. Jěště před odjezdem ale dostal nabídku řídit v týmu Formule Ford 2000 za 10 000 liber, kterou se po návratu do Brazílie rozhodl přijmout. Po návratu do Anglie se rozhodl přijmout jméno své matky Senna, protože Silva je velmi časté brazilské jméno. Hned v roce 1982 Senna vyhrál britské i evropské mistrovství ve Formulích Ford 2000. V listopadu 1983 pak vyhrál Macau Formula 3 Grand Prix.
V roce 1984 startoval poprvé ve Formuli 1 na velké ceně Brazílie v Rio de Janeiru. Kvalifikoval se na skvělém šestnáctém místě, ale v závodě vydržel jen do osmého kola. O rok později přešel do týmu Lotus a do konce80.let se vypracoval až na druhé místo v šampionátu. Prvního místa se ale dočkal až v roce 1990, kdy se mu konečně podařilo porazit Prosta.
V poslední celé sezóně skončil na druhém místě za Prostem a to i poté, co během roku přešel k McLarenu. V roce 1994 přestoupil k Williamsu, ale nevyhrál už žádnou velkou cenu.
Ayrton Senna tragicky havaroval během Velk ceny San Marina a na následky této nehody 1.května 1994 v bolognské nemocnici zemřel. Jeho tělo bylo převezeno do Sao Paula a pochováno na hřbitově Morumbi. (skrýt)

Veřejné vzkazy

Poslat osobní, neveřejný dopis | Co to je?

Vložit nový veřejný
Fotografie senna1.jpg

♥ 21. března 1960, Santana, Brazílie
† 1. května 1994, Bologna, Itálie

Přidat video

Right To Win - dokument

Smrt Ayrtona Senny cz dabing

tribute


Profil založen: 15.6.2012
Správce: Petr Kašpárek


Nahlásit nevhodný obsahDěkujeme, že nám pomáháte
udržovat tento profil.

Kontaktujte správce

Související profily